Wiatraczki, grabki i ślimaczki to główne elementy zdobnicze lubelskich pisanek. Jakie jest ich znaczenie? I po co w ogóle maluje się jaja na Wielkanoc? Najstarsze pisanki liczą sobie ponad pięć tysięcy lat, a wykonywane na nich wzory mają wymiar symboliczny. Według wielu mitologii z jaja powstał świat, niebo i ziemia. Wykluwali się z nich również bogowie i herosi.
Zapraszamy na Wielkanocne Warsztaty Wiosenne, które odbędą się w formule online na Facebooku DDK „Czuby Południowe”.
Na spotkaniu z Bogumiłą Wójcik z Olszanki poznamy tradycyjne sposoby i etapy zdobienia jaj wielkanocnych. Opowiemy o symbolice jajka i tradycjach związanych ze świętami Wielkiej Nocy. Dowiemy się także skąd pozyskać naturalne barwniki do farbowania jaj.
Bogumiła Wójcik – jest jedną z najbardziej aktywnych twórczyń ludowych na Lubelszczyźnie. Pochodzi z Olszanki koło Krzczonowa, z którego wywodzi się strój ludowy regionu lubelskiego. Zajmuje się haftem, szyciem strojów ludowych oraz pisankarstwem. Pisanki wykonuje od najmłodszych lat, a sztuki tej nauczyła się od babci. Od 1995 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.
Tłumaczenie PJM – Magdalena Gach
Mimo, iż spotkanie odbędzie się online zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w warsztacie. Dla chętnych przygotowaliśmy pakiety, zawierające m.in. specjalne pisaczki do zdobienia jaj metodą batikową, wydmuszki, barwniki i węzę pszczelą, a także „ściągawkę” tradycyjnych wzorów lubelskich. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt: zajecia@ddkczubypoludniowe.pl
Ilość zestawów ograniczona!