Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe”    /    ul. Wyżynna 16,  20-560 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 18    /    e-mail: info@ddkczubypoludniowe.pl

DDK Czuby Południowe
DDK Węglin
Marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC

Ostrość / Czułość / Głębia

16/03/2023, godz. 17:00     30/03/2023, godz. 17:00     13/04/2023, godz. 17:00     27/04/2023, godz. 17:00     11/05/2023, godz. 17:00    

Grafika promocyjna; projekt Ostrość / Czułość / Głębia.

„Ostrość / Czułość / Głębia” to cykl warsztatów dla osób, które chcą podszkolić swój warsztat oraz w bardziej świadomy sposób robić zdjęcia. Podczas poszczególnych spotkań zostaną odczarowane zagadnienia, takie jak: ISO, czułość, przysłona czy migawka. Prowadzący opowie o podstawowej budowie, funkcjach i trybach aparatu. Poza kwestią techniczną zostaną poruszone tematy kompozycji, światła i narracji. Projekt zostanie zakończony wystawą prac powstałych podczas spotkań.

 

Szczegółowy plan spotkań:

16 marca

Uczestnicy i Uczestniczki poznają obsługę aparatu. Poruszą podstawowe pojęcia związane nierozłącznie z fotografią (budowa aparatu i obiektywu, różne tryby pracy aparatu, kompozycja obrazu, techniki fotografowania, plany i pozy fotograficzne). Nauczą się jak robić zdjęcia świadomie w świetle zastanym. Zapoznają się z przykładami fotografii, które mogą posłużyć jako inspiracja, ale jednocześnie nie ograniczają możliwości samorealizacji przy wykorzystaniu różnorodnych technik. Zrobią burzę mózgów, podczas której przedstawią swoją wizję wystawy kończącej projekt.

 

30 marca

Uczestnicy i Uczestniczki skonsultują z Prowadzącym pierwsze wykonane przez siebie zdjęcia. Zaczną uczyć się edycji zdjęć na laptopach (kadrowanie obrazu, edycja pliku raw, poprawa saturacji, kontrastu, wyostrzanie, odszumianie fotografii, prace z gotowymi presetami, stworzenie własnego presetu). Zapoznają się również z programami: Adobe Bridge (selekcja zdjęć), Adobe Lightroom (podstawowa edycja) i Photoshop (zaawansowana edycja zdjęć).

 

13 kwietnia

Uczestnicy i Uczestniczki skonsultują z Prowadzącym powstały materiał fotograficzny. Nauczą się budowania narracji w wykonywanych zdjęciach. Prowadzący poruszy zagadnienie portretu ludzkiego, opowie jak go dobrze zrobić w świetle naturalnym oraz jak wykadrować postać. Poruszony zostanie temat fotoreportażu. Uczestnicy i Uczestniczki dowiedzą się jak budować spójną narrację oraz gdzie szukać inspiracji i historii, które można opowiedzieć w tej formie. Wspólnie spróbują odpowiedzieć na pytania: Czy mam swój styl robienia zdjęć? Jak mogę go znaleźć?

 

27 kwietnia

Uczestnicy i Uczestniczki nauczą się jak przygotować zdjęcia do druku w programach graficznych. Dobiorą odpowiednią rozdzielczość zdjęć, zakres kolorów oraz wielkość fizyczną  pod kątem wydruków fotograficznych oraz publikacji cyfrowych w przestrzeni Internetu. Wspólnie wymyślą i omówią koncepcję dla całej grupy warsztatowej na pokazanie zdjęć w przestrzeni publicznej.

 

11 maja

Dzień wystawy. Uczestnicy i Uczestniczki wspólnie przygotują przestrzeń oraz nauczą się montażu wystawy. Zaaranżują również wykonane przez siebie zdjęcia i nadadzą im wyjątkowego charakteru, który będzie odpowiadał wybranej tematyce. Na koniec wszyscy wspólnie podsumują cały projekt i wezmą udział w wernisażu.

 

Prowadzenie – Bartłomiej Żurawski – animator kultury, fotograf (Wydział Pedagogiki Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu). Fotograf freelancer współpracujący z instytucjami kultury (reportaże, ilustracje do wydawnictw, fotografia dokumentalna, portretowa i produktowa). Wykładowca fotografii w Lubelskiej Szkole Sztuki i Projektowania. Prowadzi autorskie warsztaty fotograficzne dla dzieci i dorosłych. W 2016 i 2017 Stypendysta Prezydenta Miasta Lublin.)

 

Projekt skierowany do osób dorosłych.

 

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Koszt udziału – 250zł (5 spotkań po 3h)

Zapisy za pośrednictwem formularza: https://forms.gle/svf9yjpvFLHb6Sy38