Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe” zaprasza do uczestnictwa w letnich warsztatach muzycznych, artystyczno-edukacyjnych oraz teatralnych.
Wakacje to czas odpoczynku i zabawy. Letnie warsztaty w mieście na Czubach Południowych 2023 to propozycja skierowana dla Dzieci w wieku 7-12 lat. Tematyka zajęć będzie zróżnicowana. Pierwszy tydzień będzie wesoły i głośny za sprawa muzycznego duetu Butrynów, którzy zabiorą Dzieci w podróż w czasie. W drugim tygodniu Dedek opanuje temat teatru. Ostatnie pięć dni to czas, który zostanie poświęcony grom planszowym. Program zajęć ma otwartą formułę, jest w nim miejsce na rozbudzenie ciekawości i kreatywność.
Warsztaty poprowadzą: Krzysztof Butryn, Marta Graban-Butryn, Michał Sieńko (fundacja TRACH) i Bartosz Siwek.
TYDZIEŃ I
3-7 lipca 2023, godz. 9.00-15.00
Ene due rabe. Gry i zabawy z dawnych lat
Pierwszy tydzień warsztatów zostanie poświęcony różnym grom i zabawom: Dzieci poznają dawne wyliczanki i rymowanki oraz gry i zabawy na pogodę i niepogodę. Tematyka spotkań skupiać się będzie na dawnych formach zabawy, które nasi rodzice i dziadkowie pamiętają z podwórka i szkolnych przerw. Uczestniczki i Uczestnicy zajęć będą się bawić przy wtórze ludowych instrumentów (skrzypce, basetla, suka, baraban, okaryna) i sami wykonają proste zabawki i instrumenty oraz zagłębią się w polskiej kulturze tradycyjnej. Warsztaty będą miały charakter interdyscyplinarny, łącząc aktywność ruchową z elementami śpiewu, muzyki i rękodzieła.
Prowadzenie: Krzysztof Butryn i Marta Graban-Butryn (Kapela Butrynów)
3 lipca
Pan Pierdziołka spadł ze stołka
Warsztaty będą poświęcone wyliczankom, rymowankom i zagadkom. Dzieci poznają bardziej bądź mniej popularne wyliczanki, także te o tajemniczych słowach. Spróbują także rozwiązać zagadki z czasów naszych dziadków i pradziadków. Przypomniane zostaną rymowanki i wierszyki z dawnych lat. Znajdzie się także czas i miejsce na własną twórczość literacką i zabawę słowem.
4 lipca
Senet, wari, surakarta
Na zajęciach Dzieci poznają najstarsze gry planszowe na świecie, pochodzące z czasów starożytnego Egiptu, Mezopotamii czy Grecji. Zajrzą również w bardziej egzotyczne rejony świata – do Indonezji czy na Czarny Ląd. Dowiedzą się, czym się różnią gry losowe, strategiczne i logiczne. Stworzą także wspólnie niepowtarzalną planszówkę – od zamysłu poprzez scenariusz aż po wszytkie elementy gry.
5 lipca
Uciekła mi przepióreczka w proso
Dzięki warsztatom Dzieci przeniosą się w czasie i przestrzeni na polską wieś przełomu XIX i XX wieku, gdzie wśród dzieci i młodzieży dominowały zabawy z towarzyszeniem muzyki i śpiewu, odnoszące się do natury i najbliższego otoczenia. Poznają ludowe instrumenty, takie jak suka, basy, oktawki czy okaryna i będą się bawić przy muzyce granej na żywo. Spróbują swych sił w tradycyjnej wiejskiej kapeli, wykonają także proste instrumenty i narzędzia muzyczne.
6 lipca
Anse kabanse flore
Przewodnim tematem czwartkowego spotkania będą miejskie gry w plenerze, do których wystarczą nam proste przedmioty, takie jak kawałek kredy, patyk, piłka, skakanka czy kamyk. Dzieci zagrają w dwa ognie, ziemniaka, wojnę czy komórki do wynajęcia. Będą działać drużynowo, współpracować i rywalizować. Zwiedzą różne zakamarki osiedla dzięki grze w podchody.
7 lipca
Chłopek, cymbergaj, hacele i inne gry podwórkowo-szkolne
Na ostatnich warsztatach z dawnymi grami i zabawami Dzieci dowiedzą się, jak dawniej spędzano czas na szkolnych przerwach i w świetlicy. Zagrają prawdziwymi kowalskimi hacelami i kapslami z oranżady. Poznają gry słowne, kalambury i te, w które grało się na ostatnich kartkach zeszytów czy w brudnopisach.
TYDZIEŃ II
10-14 lipca 2023, godz. 9.00-15.00
Teatralny hokus-pokus. Warsztaty z teatrem w tle
Podczas naszych spotkań spróbujemy dowiedzieć się, co piszczy i świszczy w naszej buzi i języku, jak poprawnie je ćwiczyć i używać ich tak, żeby słowa układały się wyraźnie. Zobaczymy, czy zwykłe przedmioty prowadzą jakieś sekretne życie i co z ich pomocą możemy jeszcze wyczarować. Spróbujemy, dzięki naszej wyobraźni, zejść z bujania w obłokach na scenę. Poznamy tajemnicze słowo “improwizacja” i zobaczymy, że nie taki wilk straszny, jak się wydaje. Pogadamy o emocjach i przestaniemy się ich wstydzić. Będziemy opowiadać sobie własne wymyślone historie przy magicznym ognisku. Zobaczymy, że tańczyć każdy może, jeden lepiej drugi gorzej. Przede wszystkim będziemy się dobrze bawić. Do uczestnictwa w zajęciach nie jest wymagane żadne doświadczenie teatralne.
Prowadzenie – Bartosz Siwek (Teatr im. H. Ch. Andersena)
10 lipca
Teatralne abc – podstawowe ćwiczenia aktorskie
Dzieci poznają podstawowe ćwiczenia z zakresu technik aktorskich. Będą to ćwiczenia dykcyjne – czyli usprawniające wymowę i ćwiczenia z impostacji – czyli z używania głosu tak, aby go nie przesilić. Za pomocą technik improwizacyjnych Uczestnicy i Uczestniczki uruchomią wyobraźnię i inwencję sceniczną. W ten sposób postawią „pierwsze kroki” na scenie.
11 lipca
Przedmiot nie gryzie – rola i funkcja przedmiotu w teatrze
Uczestnicy i Uczestniczki będą bawić się przedmiotami. Zobaczą, w jaki sposób rzeczy mogą się poruszać, tworzyć historie. Dzieci same stworzą ruchome obrazy, dowiedzą się, co to jest teatr plastyczny. Za pomocą latarek zbudują odpowiednią atmosferę, dzięki której teatr zyska magię.
12 lipca
Emocje – czyli co to właściwie jest
Uczestnicy i Uczestniczki porozmawiają na temat emocji: czym są, w jaki sposób ich doświadczają, jak wtedy zachowuje się ich ciało. Będą się bawić w odgrywanie emocji. Zobaczą i doświadczą, że muzyka i ruch też mogą oddawać emocje.
13 lipca
Opowieści dziwnej treści – indywidualne i grupowe opowiadanie historii
Przy pomocy rekwizytów i kart z obrazkami Uczestnicy i Uczestniczki spróbują stworzyć wyjątkowe historie. Wykorzystają do tego techniki improwizacyjne, aby opowieści były jeszcze bardziej niesamowite. Dzieci przeniosą swoje narracje na scenę i spróbują w nich zagrać.
14 lipca
Ja tańczę – jak ożywić własne ciało
Uczestnicy i Uczestniczki poznają sposoby poruszania się po scenie, Będzie sporo ruchu, indywidualnego i grupowego tańca do muzyki, wcielania się w różne postaci, a nawet przedmioty. Podczas ćwiczeń dzieci będą ustawiać z własnych ciał przeróżne rzeźby, przedmioty, maszyny i obrazy.
TYDZIEŃ III
17-21 lipca 2023, godz. 9.00-15.00
Czuby bez prądu. Warsztaty o grach planszowych
Tematyką ostatniego tygodnia letnich warsztatów będą gry planszowe. Podczas zajęć Dzieci poznają zróżnicowane mechaniki oraz typy gier bez prądu. Dzięki temu rozwijać będą swoje umiejętności logicznego i strategicznego myślenia oraz niekonwencjonalne rozwiązywanie problemów. Oderwą się od ekranów komputerów i smartfonów, na rzecz kości do gry i kart postaci. Uczestniczki i Uczestnicy warsztatów wymyślą i stworzą własną grę planszową na wybrany temat i w dowolnej konwencji. Zaczną od zaprojektowania części fabularnej, samodzielnie wykonają plansze i potrzebne elementy gry. Na sam koniec odbędzie się wielkie, wspólne granie!
Prowadzenie – Michał Sieńko (fundacja TRACH)
17 lipca
Runda I
Dzieci zapoznają się z różnymi grami planszowymi ich mechaniką i zasadami. Podczas warsztatu projektowania gier planszowych będą mogły stworzyć własną grę na wybrany przez siebie temat. Będzie to wyśmienita okazja, aby dać upust swojej wyobraźni albo przeżyć jeszcze raz przygody bohaterów ze swojej ulubionej książki czy filmu.
18 lipca
K20
Od czego zacząć tworzenie swojej gry? Pierwszym krokiem będzie zaprojektowanie mechaniki (ustalenie zasad), drugim – stworzenie jej oprawy graficznej. Dzieci użyją do tego papieru, kredek, flamastrów, nożyczek i najróżniejszych innych elementów, które będą chciały zawrzeć w swoich grach.
19 lipca
Erpegi
Warsztaty grania i prowadzenia gier fabularnych. Dzieci poznają teorię: czym są gry fabularne, o co w nich chodzi i jak w nie grać. Potem przejdą do praktyki, czyli sami i same spróbują swoich sił w grze w RPG. Przedstawione zostaną najpopularniejsze systemy i światy używane w tych grach.
20 lipca
Teraz Ty!
Warsztaty tworzenia postaci do gier fabularnych. Dzieci będą wymyślać od podstaw własną postać, w którą gracze będą się wcielać. Odpowiedzą sobie na pytanie, jak wykreować oryginalną postać, która pozostanie w naszej pamięci na długo.
21 lipca
Meta
Warsztaty tworzenia własnych przygód w grach fabularnych. Zajęcia rozwiną u Uczestników i Uczestniczek umiejętności projektowania opowieści i scenariuszy używanych w RPG-ach. Dzieci nauczą się narzędzi, dzięki którymi będą mogły rozwijać swoje pomysły na gry.
Informacje organizacyjne:
- Zajęcia organizowane dla Dzieci w wieku 7-12 lat.
- Koszt udziału (od Dziecka) – 300,00 zł (za jeden tydzień warsztatowy).
- W przypadku opłaty za „Letnie warsztaty w mieście 2023” nie obowiązuje zniżka z tytułu posiadania Karty Rodzina 3+.
- Uiszczona opłata nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji lub nieobecności dziecka.
- Zajęcia prowadzone będą w siedzibie DDK „Czuby Południowe” oraz na świeżym powietrzu.
- DDK „Czuby Południowe” nie zapewnia wyżywienia (w tym napojów).
- Dziecko można zapisać na jeden wybrany tydzień warsztatowy.
- Oferujemy możliwość przyprowadzania dzieci od 8.00 i odebrania ich do 16.00. Od 8.00 do 9.00 i od 15.00 do 16.00 dzieci nie mają zorganizowanych zajęć: spędzają czas samodzielnie pod opieką pracowników Dedeku.
- Zapisy przyjmowane będą od 12.06.2023 (poniedziałek), od godz. 8.00 do wyczerpania miejsc wyłącznie przez formularz.
- O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność wysłanych zgłoszeń oraz uiszczenie płatności (informacje dotyczące wpłaty zostaną przesłane w odpowiedzi na wysłane zgłoszenie). Zgłoszenia niekompletne nie będą honorowane.
- Zgłoszenia Dziecka mogą dokonać tylko rodzice lub opiekunowie prawni.
- Regulamin udziału w zajęciach organizowanych przez DDK „Węglin” dostępny tutaj.
- Wysłanie zgłoszenia (wyłącznie przez formularz) oraz uiszczenie opłaty jest równoznaczne z zapoznaniem się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celach i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz o prawach jakie mi przysługują w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez DDK „Węglin”.
- DDK „Czuby Południowe” zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w organizacji akcji, zwiększenia limitu przyjęć lub odwołania akcji.
Szczegółowe informacje i pytania: zajecia@ddkczubypoludniowe.pl / 882-433-041