Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe”    /    ul. Wyżynna 16,  20-560 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 18    /    e-mail: info@ddkczubypoludniowe.pl

DDK Czuby Południowe
DDK Węglin
Październik 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Wyleciała dusza z ciała…

23/10/2021, godz. 18:00    

W ramach cyklu Świętowanie zapraszamy na wyjątkowy koncert na głos i lirę korbową
z opowieścią o jesiennych dziadach.

Dziady jesienne odbywały się zazwyczaj podczas drugiego nowiu po równonocy jesiennej. Było to spotkanie z duszami przodków, które należało ugościć, by zapewnić sobie ich przychylność i opiekę. Zarówno w domach, jak i na cmentarzach odbywały się obrzędowe uczty. Palono również ogniska, by dusze mogły się ogrzać.

Na koncercie usłyszymy pieśni nabożne, do świętych, pogrzebowe, zaduszne, dziadowskie oraz sieroce. Niezwykłe historie i wyjątkowy instrument – lirę korbową.

Lira korbowa to instrument o bogatej historii i tradycji. Grano na niej w Polsce prawdopodobnie już w czasach średniowiecza, jednakże pierwsze pewne opisy użycia instrumentu pochodzą dopiero z XVII wieku. W XIX stuleciu liry były głównie wykorzystywane przez wędrownych pieśniarzy, żebraków, zwanych właśnie dziadami. Dziad wędrowny, niejednokrotnie niewidomy, był postacią szczególną, uosobieniem przodków, przybyszem z „tamtego świata”. Grał i śpiewał pod kościołami w czasie odpustów, chodził również od wsi do wsi, od domu do domu. Za pieśni i modlitwę otrzymywał datki i pożywienie. Tradycje lirnicze na ziemiach Rzeczypospolitej były żywe jeszcze w okresie międzywojennym.

Koncert będzie transmitowany online w czasie rzeczywistym na Facebooku DDK „Czuby Południowe” oraz w wydarzeniu.

Tłumaczenie PJM – Magdalena Gach

Wystąpią:

Agata Harz – z wykształcenia orientalistka, z zamiłowania śpiewaczka, która z powodzeniem zajmuje się wokalną stroną muzyki – od dawnej poczynając, poprzez wiejską tradycyjną na współczesnej muzyce eksperymentalnej kończąc. Współtwórczyni awangardowej grupy Księżyc, wokalistka w takich zespołach jak Bractwo Ubogich, Wędrowiec czy Pies szczeka. Współpracuje z wieloma artystami zarówno sceny muzycznej, jak i teatru.

Remek Mazur-Hanaj – muzyk, etnograf, publicysta, współtwórca ruchu Domów Tańca oraz wielu wydarzeń artystycznych, związanych zarówno z muzyką tradycyjną, jak i awangardową. Współtwórca zespołów Bractwo Ubogich, Pies szczeka i Wędrowiec. Muzyk i autor tekstów awangardowej grupy Księżyc. Obecnie prowadzi również solową działalność muzyczną, w ostatnich latach nagrał dwa albumy Nagrania terenowe snów (Requiem Records 2016) oraz Wysiadywanie góry (Requiem Records 2018).

Rodzinnie i sentymentalnie związani są z Lubelszczyzną i Roztoczem, od wielu lat badają, wykonują
i popularyzują folklor muzyczny tych stron. Zainicjowali i organizowali wiele wydarzeń, m.in. lubelskie tabory muzyczne (Kocudza, Szczebrzeszyn) oraz spotkania lirnicze w Narolu (Akademia Muzyków Wędrownych).

Więcej o cyklu Świętowanie

Koordynatorka cyklu – Marta Graban-Butryn

Kontakt, informacje – m.graban-butryn@ddkczubypoludniowe.pl / 81 466 59 18 / 882 433 041