Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe”    /    ul. Wyżynna 16,  20-560 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 18    /    e-mail: info@ddkczubypoludniowe.pl

DDK Czuby Południowe
DDK Węglin
Grudzień 2015
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031EC

Jaka kultura? Natasza Ziółkowska-Kurczuk

09/12/2015, godz. 18:00    

Jaka kultura,Natasza Ziółkowska-Kurczuk,9.12.15-banner kwadratowy

Zapraszamy na kolejne spotkanie z Cyklu „Jaka kultura?” w DDK “Czuby Południowe”. Tym razem z reżyserką, scenarzystką i dziennikarką, Nataszą Ziółkowską-Kurczuk. Spotkanie połączone będzie z projekcją filmu „Komeda, Komeda…” w reżyserii naszego gościa.

Natasza Ziółkowska-Kurczuk – reżyserka, scenarzystka, dziennikarka. Urodzona w Poznaniu.  Ukończyła nauki polityczne (dziennikarstwo) i kulturoznawstwo na UAM w Poznaniu oraz   wydział  reżyserii filmowej PWSFTviT w Łodzi. Doktor habilitowany na wydziale reżyserii filmowej i telewizyjnej w PWSFTviT w Łodzi zakresie reżyserii firmowej. W połowie lat 80. pracowała w tygodnikach „Radar” i „Wprost” jako reportażystka oraz współpracowała z Akademickim Radiem Winogrady w Poznaniu oraz Polskim Radiem. Od 1991 roku mieszka w Lublinie i obecnie pracuje jako adiunkt w Zakładzie Dziennikarstwa na Wydziale Politologii UMSC w Lublinie oraz współpracuje z TVP i firmami producenckimi. W latach 2006–2007 uzyskała 3 stypendia Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na scenariusze filmowe. Realizuje filmy dokumentalne, reportaże widowiska sceniczne i telewizyjne. Jej filmy dokumentalne prezentowane są i nagradzane na krajowych i międzynarodowych festiwalach. W  2007 roku za program kulturalny AFISZ, który realizuje od 2000 roku została nagrodzona pierwszą nagrodą na 14. Przeglądzie i Konkursie Dziennikarskim Oddziałów Terenowych TVP S.A. w kategorii „autor najlepszego programu kulturalnego”, a także Zapałką Andersena i Muzycznym Filarem. Film „Komeda, Komeda…” w 2013 roku został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej ORŁY za muzykę, a film „Granatowy zeszyt” został nominowany w tej samej kategorii w 2015 roku, a także uzyskał wyróżnienie w  Finale New York Festivals World’s Best TV & Films  (Nowy Jork, 2015). Laureatka Grand Prix Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie ojczyzny” za filmy: „Nasz Wujek – ks. Karol Wojtyła” („Wujek”), „Komeda, Komeda…”, „Granatowy zeszyt” w 2014, a także Nagrody Kulturalnej Miasta Lublin za rok 2013.

„Komeda, Komeda…” – film dokumentalny o wybitnym polskim kompozytorze muzyki filmowej Krzysztofie Komedzie-Trzcińskim opowiada w dużej mierze jego wczesną  biografię, w której szczególne miejsce zajmował rodzinny Poznań i Ostrów Wielkopolski. Poznań jest też swoistym bohaterem tego filmu. Warstwa narracyjna nawiązuje do najmłodszych lat Komedy i  dramatycznych wydarzeń z września 1939. Oryginalne sekwencje animowane autorstwa Piotra Dumały, zrealizowane zostały do roboczego nagrania „Lullaby” z filmu „Rosemary’s Baby” Romana Polańskiego. Oniryczny charakter filmu dopełniają oryginalne sekwencje filmowe i kilka animowanych fotografii Komedy. Film uwodzi nastrojem miejsc, niezwykłym klimatem muzycznym, dźwiękowym i wizualnym, ale też dowcipem i lekko ironicznym dystansem. W filmie znalazły się także archiwalne materiały filmowe z Filmoteki Narodowej i Telewizji Polskiej, a także fragmenty filmów z muzyką Komedy, również mniej znane. W filmie występują ludzie związani z Komedą,  reżyserzy: Roman Polański, Andrzej Wajda, Edward Etler, muzycy: Jan Ptaszyn Wróblewski, Jerzy Milian, Michał Urbaniak, Jan Byrczek, siostra kompozytora – Irena Orłowska, a także koledzy szkolni i z czasów studiów lekarskich na Akademii Medycznej w Poznaniu. W filmie pojawiają się miejsca szczególnie związane z biografią Komedy. Poza Poznaniem i Ostrowem Wielkopolskim jest to Łódź, Sopot, Ustronie  Morskie i Rewal. Film został wyprodukowany dzięki wsparciu uzyskanemu w konkursie Wielkopolskiego Funduszu Filmowego.

W 2012 roku film otrzymał Nagrodę Specjalną Dyrektora Artystycznego IV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych. W marcu 2013 roku został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej ORŁY za muzykę.

czas trwania filmu: 70 minut
reżyseria: Natasza Ziółkowska-Kurczuk
scenariusz: Natasza Ziółkowska-Kurczuk i Marek Hendrykowski
czołówka i animacja filmowa: Piotr Dumała
zdjęcia: Tomasz Michałowski oraz Marcin Wesołowski
dźwięk: Jacek Kozłowski i Jacek Kwiatkowski
montaż: Tadeusz Sosnowski
udźwiękowienie i opracowanie muzyczne: Mariusz Ostański
animacja fotografii: Róża Wnuk
fotosy: Kaja Kurczuk
współpraca realizacyjna: Norbert Wiciński, Grzegorz Lewkowicz
kierownictwo produkcji: Anna Chruścicka i Magdalena Kołodziejczyk
producent: Maria Mazurek
współpraca produkcyjna: Alter Ego Telewizyjna Agencja Producencka i  TVP Lublin

Film powstał dzięki pomocy finansowej Samorządu Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego

© Telewizja Regionalna – Stowarzyszenie Europejskie

Estrada Poznańska

Aurum Film

2012

O cyklu:

Otwarty na propozycje cykl spotkań poświęconych zjawiskom współczesnej kultury. Spotkania z gośćmi, rozmowy na temat nowości filmowych, wydawniczych, teatralnych, prelekcje, wykłady, dyskusje. Raz w miesiącu spotykamy się, by porozmawiać z zaproszonymi gośćmi na tematy ważne dla współczesnej kultury. Kuratorką cyklu jest Dorota Lesiak

wstęp wolny!

Na projekcję filmu “Komeda, Komeda…” ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy – zajecia@ddkczubypoludniowe.pl