Serdecznie zapraszamy na wystawę prac Dzieci, nagrodzonych w IV miejskim konkursie plastycznym.
Autorzy prac: Barbara Bergłowicz, Kornel Błaszczak, Bartosz Brodacz, Patrycja Bukowska, Tytus Brzeszczak, Filip Domaciuk, Jakub Drąg, Daria Fręchowicz, Lena Golian, Antonina Kosecka, Kalina Kowalczyk, Zuzanna Kubała, Kacper Lesic, Maja Łopuszyńska, Magdalena Misiurek, Kacper Orzechowski, Kornelia Pajor, Maria Rusinek, Jakub Sarnecki, Dominika Siwek, Karolina Stopyra, Michał Szymaniak, Magdalena Widomska, Wojciech Wiśniewski, Zofia Wybacz, Gabriela Zborowska, Maciej Zwoliński
Kuratorka wystawy – Agata Sztorc
Jury konkursu: Krystyna Głowniak, Anna Świerbutowicz-Kawalec, Joanna Wysocka-Pikało
Koordynatorka konkursu – Dorota Lesiak
Czas trwania – kwiecień-maj 2017
Wstęp wolny!
A gdyby tak wyobrazić sobie nasze miasto w przyszłości? Co byśmy zobaczyli? Na te pytania odpowiedzi znaleźli mali uczestnicy konkursu „Lublin za 700 lat”, których 27 prac możemy zobaczyć na wystawie. Prezentacja obejmuje jedynie niewielki ułamek spośród prawie 300 nadesłanych dzieł! Wybór nie był łatwy, ponieważ każde z nich jest unikatowym i wartościowym spojrzeniem z perspektywy młodego twórcy. Ciekawe czy w przyszłym roku w zmaganiach weźmie udział jeszcze więcej dzieci? Uda nam się osiągnąć magiczną granicę 700? A może 701, na kolejną rocznicę nadania Lublinowi praw miejskich?
Zachwycająca jest różnorodność, jaką dostrzegamy na wystawie. Prace zostały wykonane
w różnych technikach, począwszy od komiksu, poprzez rysunki, obrazy akwarelowe, aż po wychodzące w przestrzeń kolaże. Wszystkie te niezwykłe dzieła splatają się w wyjątkową opowieść o mieście przyszłości.
Lublin za 700 lat będzie miejscem pełnym podniebnych, szklanych wieżowców o przeróżnych kształtach, między którymi biegnąć będą, zawieszone w powietrzu autostrady i przemykać latające obiekty – geometryczne samochody, samoloty i kosmiczne spodki. Wciąż jednak będziemy w stanie rozpoznać nasze miasto, a pomogą nam w tym najważniejsze lubelskie zabytki i historyczne miejsca, „starocie”. Najważniejszym z nich, podobnie jak teraz, będzie Zamek, otoczony jednak zupełnie nowymi budynkami. Pięknie to miasto będzie wyglądać nocą, rozświetlone tysiącami okien oraz podniebnymi pojazdami! W dzień zaś może przypominać kolorową mozaikę barw lub pszczołę, na której skrzydłach dostrzec można drzewa i domy.
To miejsce tętniące życiem i kolorami! Tak jak w każdym mieście, także w Lublinie przyszłości znajdziemy miejsca, w których zbierają się licznie jego mieszkańcy – gdzieniegdzie na ulicach usłyszymy ich gwar, zobaczymy ludzi wyglądających do nas z okien bloków i kamienic.
Czy dostrzegacie także wyjątkowych gości – zielonych przybyszów z innych planet? Będzie można spotkać tu także groźne zębate potwory, latających ludzi, a nawet motyla-astronautę czy pracujące dzielnie roboty. Może Wy dostrzeżecie kolejne interesujące postaci, przedstawione na obrazach? Niektóre z nich ledwo mieszczą się w ramach, może chcą się z nami spotkać?
Bardzo żałuję, że póki co, to miasto istnieje jedynie w naszej wyobraźni – chciałabym móc zamieszkać w nim już dziś!
Agata Sztorc (kuratorka wystawy)
Agata Sztorc – historyczka sztuki, edukatorka, animatorka kultury. Współpracuje z działem edukacyjnym Galerii Labirynt, gdzie prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych oraz kuratoruje wystawy sztuki współczesnej dla najmłodszych
(m.in. „Kryjówka”, „Na opak”, “Zamknij oczy!”). Studiowała historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Współtwórca projektów edukacyjnych „Latający Dywan” i „Sztuka w walizce”. Ukończyła kurs edukatorski „Proza miasta”, realizowany w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Od 2016 r. współpracuje z Pracownią Sztuki Performance Galerii Labirynt.
Konkurs jest objęty patronatem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Lubelski.
Konkurs jest objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin.