Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe”    /    ul. Wyżynna 16,  20-560 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 18    /    e-mail: info@ddkczubypoludniowe.pl

DDK Czuby Południowe
DDK Węglin
Maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Mikro-strefa

mikroMimo, że nie zobaczymy ich gołym okiem, nasz świat i otoczenie wokół, jest ich pełne. Znajdują się na wszystkich przedmiotach i na nas samych. Mikroorganizmy. Czy są groźne? Ile ich tak naprawdę jest? Co robić, by się przed nimi chronić? Jak odpowiednio dbać o higienę, by je zwalczyć?

Badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz różnych ośrodków naukowych na całym świecie zwracają uwagę na konieczność podniesienia standardów i praktyki w zakresie ograniczenia transmisji drobnoustrojów na dłoniach. Mycie rąk to prosty i tani sposób zapobiegania zakażeniom, niestety ta czynność jest często niedoceniana i pomijana. Wypracowanie u dzieci dobrych nawyków higienicznych wymaga przede wszystkim wiedzy i systematyczności, aby miały jasność, jaki jest cel danej czynności.

Drobnoustroje zasiedlają każdy centymetr kwadratowy skóry człowieka. Jeżeli bierzemy pod uwagę dłonie, liczba komórek bakteryjnych mieści się w przedziale od 40 tysięcy do nawet 5 milionów na cm² skóry. Podstawowe mycie rąk mydłem i wodą w przeciągu 30 sekund redukuje bakterie flory przejściowej prawie 100-krotnie, podczas gdy do wykonania tej czynności zostanie użyty środek antyseptyczny, może dojść do zredukowania liczby drobnoustrojów nawet 10 tysięcy razy.

W trakcie zajęć dowiemy się:

– jakie mikroorganizmy mogą zamieszkiwać naszą skórę;

– w jaki sposób prawidłowo myć dłonie aby zmyć z nich mikroorganizmy;

– jakie są skutki nie przestrzegania zasad higieny osobistej;

Zademonstrujemy:

– poprawne techniki mycia dłoni;

– metody poboru próbek czystości skóry dłoni oraz powierzchni (np. telefonów komórkowych);

– hodowle z mikroorganizmami na podłożach mikrobiologicznych;

– obsługę mikroskopu wraz z prezentacją preparatów wykonanych z bakterii i grzybów.

 

Warsztaty skierowane są do klas 1-3 szkoły podstawowej i gimnazjum.

Prowadzenie – SKN Ochrony Środowiska, Sekcja Higieny środowiska i Higieny pracy UP Lublin

Koordynatorka – Agata Komorowska

Czas trwania – około 1 godz.

Kontakt i informacje – a.komorowska@ddkczubypoludniowe.pl

O cyklu:

„Dedek z klasą” jest to cykl przeznaczony dla dzieci i młodzieży szkolnej. Zapraszamy całe klasy ze szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum wraz z nauczycielami na zajęcia pokazujące wiedzę i naukę z perspektywy doświadczeń oraz ciekawostek. Do świata swoich zainteresowań i pasji zabiorą nas studenci z kół naukowych lubelskich uczelni. Poruszymy tematy z dziedzin przyrodniczych, humanistycznych, nie ominiemy także sztuki i nowych mediów, które są tak ważne w życiu każdego młodego człowieka. Zainteresowani? Ciekawi? Zapraszamy do kontaktu!