Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe”    /    ul. Wyżynna 16,  20-560 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 18    /    e-mail: info@ddkczubypoludniowe.pl

DDK Czuby Południowe
DDK Węglin
Marzec 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Zbrodnia i kara – reportaż śledczy od kuchni

21/03/2018, godz. 10:00    

Ujawnianie afer, odkrywanie wieloletnich tajemnic, tropienie i  ujawnianie oszustw – dobry kryminał zbudowany na fikcji literackiej czy literatura faktu, pełna realnego zagrożenia dla ujawniającego? Czym naprawdę jest reportaż śledczy?

Izabella Wlazłowska – pisarka i wieloletnia dziennikarka opowie nam jak wygląda życie reportera śledczego. Skąd bierze tematy, jak dochodzi prawdy, jak pomaga w tym znajomość prawa, czy są sprawy, o których nie jest się w stanie zapomnieć, czy ujawnianie afer to wynik ambicji czy jednak imperatywu wewnętrznego, który nie daje spać spokojnie w sytuacji, w której krzywdzony jest człowiek.

Izabella Wlazłowska – urodziła się 12 czerwca 1944 roku w Skarżysku-Kamiennej. Wybierając kierunek studiów (Wydział Prawa UMCS w Lublinie) nie planowała kariery dziennikarskiej. Chciała zostać prokuratorem, by w efekcie poznawania prawa spolaryzować swoje zapatrywania w kierunku obrony człowieka, a więc adwokatury. Ale los zrządził, że została dziennikarzem. A pisanie reportaży interwencyjnych i sądowych utorowało jej drogę do tego, by zostać tzw. reporterem dochodzeniowo-śledczym. Jest zdobywczynią wielu nagród i wyróżnień w konkursach na reportaż. Dziennikarskie penetracje niejednokrotnie doprowadzały do ujawnienia bulwersujących afer, naprawienia prawnych pomyłek, urzędniczych błędów czy niekompetencji. Jej szczególne satysfakcje z pracy reportera to trzy rewizje nadzwyczajne po artykułach i uratowanie życia bohaterowi jednego z reportaży. Po 9-letniej przerwie w pracy dziennikarskiej (prowadziła własne wydawnictwo), w 2000 roku powróciła do pracy reportera śledczego. Rozpoczęła stałą współpracę z warszawskim tygodnikiem „Przegląd”, a w Lublinie z „Kurierem Lubelskim”, „Dziennikiem Wschodnim” oraz z telewizją: („Sprawa dla reportera” Elżbiety Jaworowicz, TVN „Uwaga” i „Państwo w państwie” telewizji Polsat). W 2010 roku została przyjęta do Związku Literatów Polskich i już drugą kadencje jest członkiem zarządu Lubelskiego Oddziału7 ZLP pełniąc funkcję skarbnika.

Koordynatorka – Lidia Dzhmachyan

Zapisy: zajecia@ddkczubypoludniowe.pl / 81 466 59 18

Czas trwania – 2 godz.

Wstęp wolny!

Klub Seniora „Bombonierka życia” to spotkania z gośćmi, warsztaty, dyskusje tematyczne, wymiana doświadczeń, wniosków, twórcze i kreatywne bycie razem w miłej atmosferze, przy kawie i herbacie. Zapraszamy osoby w wieku dojrzałym do uczestnictwa i współtworzenia tej „bombonierki”. Będziemy nią częstować siebie nawzajem i innych.