Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe”    /    ul. Wyżynna 16,  20-560 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 18    /    e-mail: info@ddkczubypoludniowe.pl

DDK Czuby Południowe
DDK Węglin
Październik 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031EC

Poezja i plazma

30/10/2017, godz. 18:00    

Virginia Woolf napisała w jednym ze swoich esejów, że nauka ma męską płeć. Jej teza straciła przez lata na aktualności. Dzisiejsze badania pokazują, że liczba kobiet zajmujących się nauką stale rośnie, jednak nadal trudno jest kobietom osiągnąć stanowisko  profesora. Ale niektórym się to udaje! Zapraszamy na spotkanie z Joanną Pawłat – profesorką Politechniki Lubelskiej, która łączy w swoim życiu sztukę i naukę. Będziemy rozmawiać o jej badaniach nad plazmą (zobaczymy, co to takiego), o pisaniu haiku (napiszemy także swoje), o kobietach na politechnice i kobietach w Japonii.

Gość – Joanna Pawłat pracuje na Politechnice Lubelskiej, gdzie zajmuje się między innymi zastosowaniami plazmy niskotemperaturowej, alternatywnymi źródłami energii i inżynierią materiałową. Przez 12 lat pracowała naukowo w różnych ośrodkach badawczych w Japonii. W literaturze najbardziej lubi krótkie formy: wiersze, bajki i short–stories. W 2013 wydała swój pierwszy tomik wierszy „Zagubiona spacerowiczka”, w 2016 ukazał się tomik „Bunt maszyn”, zaś w 2017 „Kołysanka dla miasta ogrodów”- tomik poświęcony Lublinowi . Jej utwory można zobaczyć w „Zaułku poetów”, antologiach „Pięć wieków poezji w Lublinie” i „Haiku o Lublinie” oraz w„Akcencie”. Jest autorką reportaży o kulturze japońskiej i współautorką ponad dwustu publikacji naukowych. Sama ilustruje swe opowieści. Wystawy jej malarstwa na szkle odbyły się w lubelskiej Galerii Gardzienice, zamojskiej Kazamacie, a także w galeriach w Japonii.

Koordynatorka cyklu – Dorota Lesiak

wstęp wolny!

Spotkanie będzie połączone z promocją tomiku wydanego w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

O cyklu „Panienki z temperamentem”:

Spotykamy się w kobiecym gronie po to, by nabrać mocy. Na co dzień jesteśmy strasznie zabiegane i zajęte wszystkim, ale bardzo rzadko sobą. Znacie to? Wracacie do domu z pracy, z uczelni, jecie obiad, odpalacie serial i kolejny dzień się kończy. Zamiast tego wpadnijcie do nas! Wy – kobiety, dziewczyny, które macie temperament albo czujecie, że drzemie gdzieś głęboko ukryty w Was. Pomożemy go Wam obudzić! Zapraszamy na spotkania z inspirującymi kobietami, które często robią rzeczy, które „damom nie przystoją”, na warsztaty i szkolenia. Będziemy gadać, pytać, śpiewać, poprawiać, naprawiać, szyć, sadzić, śmiać się i rozrabiać. Dziewczyny, poświęćcie sobie trochę czasu!