Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe”    /    ul. Wyżynna 16,  20-560 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 18    /    e-mail: info@ddkczubypoludniowe.pl

DDK Czuby Południowe
DDK Węglin
Maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

W Piątek wieczorową porą polecamy

Grafika z postacią BareiRafał Dajbor, autor książki Jak u Barei, czyli kto to powiedział był pierwszym Gościem cyklu Piątek wieczorową porą. Opowiadał o kulisach powstawania książki, słynnych scenach z filmów i bareizmach.

Oto propozycje na piątkowy wieczór w towarzystwie Stanisława Barei. 

Pozycje te, według Rafał Dajbora, „układają się w wyraźną trylogię, w której z rozrywkowego Barei nie zostało niemal nic. Jego miejsce zajął Bareja satyryk”*.

Brunet wieczorową porą (1976)

Komedia kryminalna, w której „czerwony kapelusz jest zawsze podejrzany”. Film nasycony ironicznymi obserwacjami codziennego życia w czasach PRL, tylko tutaj linkę do sprzęgła syreny kupuje się u rzeźnika. Konstrukcja fabuły (główny wątek obudowany szeregiem miniscenek o charakterze skeczowym) sprzyjała znakomitym epizodom. Królują m.in.: Andrzej Fedorowicz, Jan Himilsbach, Jerzy Karaszkiewicz, Jan Kobuszewski.

Do obejrzenia: Kliknij tutaj

Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz (1978)

Komedia ta ukazuje rzeczywistość przerysowaną, widzianą w krzywym zwierciadle, ale jednocześnie oddającą klimat epoki. Bareja pokazuje puste półki sklepowe, kilkudniowe kolejki, panujące wówczas układy, pokrętne sposoby na zrobienie kariery i „bardzo dobre połączenie” dojazdu do pracy.

Do obejrzenia: Kliknij tutaj 

 Miś (1980)

Film, zdaniem wielu, można oglądać kilkukrotnie i za każdym razem odkrywać nowe zabawne szczegóły. Reżyser pokazuje, po raz kolejny, że ma ucho do dialogów: „Nie ma takie miasta – Lądyn! Jest Lądek, Lądek-Zdrój” czy „Jak jest zima, to musi być zimno!”. Siłą filmu jest czerpanie pomysłów prosto z życia. Bareja obserwował i rejestrował to, co zwykle uchodziło uwadze innych. „Temu misiu” należą się brawa.

Film z audiodeskrypcją i napisami można obejrzeć: Kliknij tutaj 

 

*Cytat pochodzi z książki Rafała Dajbora „Jak u Barei, czyli kto to powiedział”.