Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe”    /    ul. Wyżynna 16,  20-560 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 18    /    e-mail: info@ddkczubypoludniowe.pl

DDK Czuby Południowe
DDK Węglin
Maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

W Piątek wieczorową porą polecamy

logo piątek wieczorową porą W kinie PRL aktorek nie brakowało. Odważne, szalone, kochające na zabój, będące obiektem westchnień mężczyzn, kokietujące. Wymienić je wszystkie nie sposób, będzie zatem o kilku. Wszak PRL była kobietą.

Ewa Szykulska w filmie Hydrozagadka (1970), reż. Andrzej Kondratiuk

Charakterystyczna chrypka stała się znakiem rozpoznawczym aktorki. W filmie, będącym satyrą na ówczesną rzeczywistość i nieskrępowanym żartem z panującej sytuacji, kokietuje i uwodzi Tadeusza Plucińskiego. Ten z kolei stara się jej zaimponować tym, że „czyta Time i Epokę, pija tylko Ballantines’a”. Szczególnie popularna w latach 70. i 80., grywała u Hoffmana, Kondratiuka, Machulskiego. Ewa Szykulska była Gościnią drugiego spotkania cyklu Piątek wieczorową porą.

Hydrozagadka do obejrzenia – Kliknij tutaj 

Kalina Jędrusik w filmie Lekarstwo na miłość (1966), reż. Jan Batory

Nazywana Marylin Monroe epoki PRL-u, aktorka swoim wdziękiem i nieskrępowaniem przełamywała tabu, „gorszyła naród”. Kreowała się na kobietę wyzwoloną, manieryczną, świadomą swoich atutów. Miała przy tym znakomity talent komediowy, a rola w Lekarstwie na miłość przyniosła jej ogromną popularność.

Lekarstwo na miłość do obejrzenia tutaj – Kliknij tutaj 

Elżbieta Czyżewska w filmie Żona dla Australijczyka (1963), reż. Stanisław Bareja

Film jest hybrydą komedii omyłek z komedią muzyczną. Czyżewska, jako tytułowa żona, będąc chórzystką zespołu Mazowsze miała grono wielbicieli i adoratorów – podobnie zresztą jak w życiu prywatnym. Była taką „dziewczyną z sąsiedztwa”, młodą, niezależną i autentyczną.

 Żona dla Australijczyka do obejrzenia tutaj – Kliknij tutaj 

Beata Tyszkiewicz w filmach Vabank II, czyli riposta oraz Kingsajz (1987), reż. Juliusz Machulski

Udział aktorki, okrzykniętej „pierwszą damą polskiego kina” w obu filmach był stosunkowo niewielki. Jednak jej status gwiazdy, uroda i niewymuszona elegancja sprawiły, że nie przeszło to bez echa. Grała w ZSRR, Belgii, Francji i na Węgrzech.

Vabank II, czyli riposta do obejrzenia  – Kliknij tutaj 

Kingsajz do obejrzenia – Kliknij tutaj