Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe”    /    ul. Wyżynna 16,  20-560 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 18    /    e-mail: info@ddkczubypoludniowe.pl

DDK Czuby Południowe
DDK Węglin
Styczeń 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Bartosz Krupa poleca

Czarno biała grafika z napisem PapierOtwarta Pracownia Medialab nie składa broni. Jeszcze nie przyjdziecie do nas na warsztaty, ale to nie znaczy, że nie możemy dzielić się wiedzą i zaprosić Was do zabawy.

Dziś Bartosz Krupa, prowadzący Otwartą Pracownię Medialab, poleca programy i strony internetowe, które wykorzystują tworzywo tradycyjne – PAPIER – do zabaw manualnych i wirtualnych.

Zaczniemy od rzeczy najprostszej, ale wciągającej. To zabawa na długie popołudnia, spędzane w domu, a jednocześnie angażująca całą rodzinę – Puzzle

Zasada działania jest prostawybierzcie obrazek, który chcecie układać i powoli złóżcie wszystkie jego elementy w całość. Jeśli łamigłówka sprawia Wam trudność, kliknijcie duszka w lewym, dolnym rogu, a pokaże Wam się podpowiedź. Możecie stworzyć własne puzzle, wykorzystując np. zdjęcie rodzinne, jednak do tego musicie założyć konto na stronie internetowej jigsawplanet.com. Jeśli posiadacie konto, to sprawa jest prostakliknijcie na górnej belce STWÓRZ i postępujcie zgodnie z poleceniami.

Następna propozycja to strona Paper Toys, gdzie znajdziecie bezpłatne modele z papieru do pobrania, wydrukowania i sklejenia w domu. Wybierzcie model, a następnie kliknijcie przycisk VIEW/PRINT, aby wydrukować arkusz z wybranym modelem. Zachęcam do pokolorowania modelu przed wycięciem i klejeniem. Bardziej zaawansowaną propozycją jest strona Paper Diorama. Tutaj modele są podzielone na kategorie, a z ciekawostek dodam, że można nawet znaleźć model trolejbusu, który jeździ po lubelskich ulicach. Po wejściu na stronę kliknijcie na zakładkę DOWNLOADS i wybierzcie interesującą Was kategorię, a następnie model. Kliknijcie przycisk DOWNLOAD i zapiszcie plik w formacie PDF, który trzeba następnie wydrukować i poskładać.

Jeśli macie ochotę na powrót do czasów dzieciństwa, ale nie chcecie nic wycinać i kleić, to zapraszam do składania samolotów z papieru. Strona Fold and Fly to istny skarbiec dla miłośników papierowych samolotów. Znajdziecie tu instrukcje składania samolotów, podzielone na stopnie łatwości, a także możecie wybrać samoloty, do złożenia których nie trzeba używać żadnych narzędzi. Po prostu wybieracie zdjęcie modelu, który Was interesuje, po kliknięciu, wyświetli się dokładna instrukcja składania. Można też wydrukować instrukcję z zaznaczonymi liniami zaginania kartki papieru. Strona jest w języku angielskim, jednak zdjęcia, etap po etapie, dokładnie ukazują proces składania samolotu. Polecam złożyć kilka różnych modeli i zorganizować test, który poleci dalej lub najwyżej. 

Może jednak zdarzyć się tak, że w domu skończył się papier, albo nasze zdolności manualne nie są adekwatne do poziomu trudności poszczególnych modeli. Pozostają nam wtedy wirtualne samoloty z papieru. Zapraszam na stronę Paper Planes. Zobaczycie tutaj, ile wirtualnych samolotów krąży po całym świecie, a także skąd został wypuszczony ostatni samolot. Adres strony wpisujemy do przeglądarki na naszym smartfonie i instalujemy aplikację, która pozwoli nam na wypuszczanie własnych samolotów w świat, a także łapanie innych. Każdy samolot przed wypuszczeniem w świat opatrujemy pieczątką z nazwą miejscowości, z której jesteśmy. Podobnie, gdy złapiemy czyjś samolot, przed ponownym wypuszczeniem go w świat, stemplujemy go pieczątką. Aby samolot wypuścić w świat odpowiednio ruszamy smartfonem, imitując ruch wypuszczania prawdziwego samolotu. Uważajcie jednak, aby Wasz smartfon nie poleciał razem z Waszym samolotem! Wasze telefony przydadzą się też za tydzień, w kolejnej odsłonie Otwartej Pracowni Medialab na Facebooku. Do zobaczenia w przyszły czwartek!